Stare komputery > Sinclair > ZX Spectrum 48k


Sinclair ZX Spectrum 48k

1. Historia

Sinclair ZX Spectrum był niewątpliwie najbardziej popularnym komputerem lat 80-tych w Europie. Jego premiera nastąpiła w 1982 roku - pojawiły się dwie jego wersje: posiadająca 16 kB pamięci RAM oraz posiadająca 48 kB. Uboższą wersję można było bez problemu rozbudować, gdyż płyta główna miała przygotowane podstawki na dodatkowe układy pamięci.

Jako następca ZX81, komputer ten oferował znacznie większe możliwości - większą pamięć, kolorową grafikę wysokiej rozdzielczości oraz możliwość generowania dzwięku. Pod kątem oprogramowania był ze swoim poprzednikiem niekompatybilny - aczkolwiek niektóre jego urządzenia peryferyjne mogły być wykorzystywane np drukarka ZX Printer.

Jedną z kultowych dziś cech tego komputera była gumowa klawiatura - wprawdzie lepsza od foliowej stosowanej w ZX81, to wciąż pozostawiała wiele do życzenia. Częstą awarią tego komputera było zużycie się folii przewodzącej pod klawiszami.

W ciągu swojej historii komputer ten doczekał się bazy ponad 12000 programów: od mnóstwa gier do poważnych programów naukowych. Także biorąc pod uwagę ilość i różnorodność urzadzeń peryferyjnych komputer ten należy do ścisłej czołówki.

Następcami ZX Spectrum były: pokazany w roku 1984 ZX Spectrum+ oraz ZX Spectrum 128 którego zaprezentowano rok później.

2. Opis techniczny

  Nazwa   ZX Spectrum 48k
  Producent   Sinclair (Wielka Brytania)
  Rok produkcji   czerwiec 1982

  CPU   Z80A (3.5 MHz) [Zilog]
  Układy dodatkowe   ULA
  RAM   16 kB lub 48 kB)
  ROM   16 kB (BASIC i OS)
  Porty we/wy   szyna rozszerzająca, Mic, Ear, RF OUT
  Wbudowane media   -
  Zasilanie   zewnętrzny zasilacz (9V DC, 1.4 A)
  Wymiary/waga   23 x 14,4 x 3 cm / 550g

  System operacyjny   -
  Jezyk programowania   Sinclair BASIC
  Tryb tekstowy   32 x 24
  Tryb graficzny   256 x 192 (8 kolorów)
  Dźwięki   1 kanał / 10 oktaw

  Cena   125 GBP

3. Galeria

Zapraszam do zapoznania sie z kilkoma zdjęciami opisywanego modelu - zdjęcia przedstawiają egzemplarz znajdujący się w mojej kolekcji :) Po kliknięciu w miniaturkę możemy obejrzeć obrazek w większym formacie.

kartonowe pudełko z komputerem Sinclair ZX Spectrum (wersja 48 kB)
wewnątrz znajdziemy: jednostkę centralną, zasilacz, kabel RF, kabel do magnetofonu, instrukcję obsługi, opis języka BASIC oraz kasetę demonstracyjną
klawiatura była największym mankamentem tego modelu - od uszkodzeń folii przewodzącej pod klawiszami do scierania się napisów na gumkach klawiszy...
rzut z góry i jak zwykle u Sinclair'a - po kilka funkcji przypadających na jeden klawisz
tylna ścianka komputera - zasilanie, szyna rozszerzająca, magnetofon i gniazdo antenowe do podłączenia odbiornika TV

4. Peryferia

Komputer ZX Spectrum doczekał się ogromnej ilości urządzeń peryferyjnych pochodzących od wielu różnych producentów. Prawie niemożliwością jest próba opisania ich wszystkich - skupimy się więc na kilku przykładowych urządzeniach produkowanych przez firmę Sinclair oraz kilku innych znanych, największych producentów.

Pamięć zewnętrzna
ZX Microdrive pamięć zewnętrzna - pomysł firmy Sinclair na coś pośredniego
pomiędzy kasetą a dyskietką
Kasety microdrive nośniki danych
Pozostałe
ZX Interface 1 rozszerzenie o obsługę ZX Microdrive, sieci i RS232
ZX Interface 2 rozszerzenie o obsługę joystick'ów, cartridge'y i możliwość
podłączenia drukarki ZX Printer

5. Oprogramowanie

Ogromna baza oprogramowania (ponad 12000 tytyłów), jest dostępna dla komputerów zgodnych z ZX Spectrum na najprzeróżniejszych nośnikach: kasetach magnetofonowych, kasetach microdrive i cartridge'ach.

widok na kilka tytułów programów użytkowych: język programowania Forth, program do tworzenia grafiki 3D, narzędzia do drukowania i edytor tekstu
a na tych kasetach znajdziemy gry przeznaczone dla komputera ZX Spectrum

6. Literatura

Na temat ZX Spectrum powstało mnóstwo drukowanych opracowań, poradników i książek poruszających najróżniejsze tematy: od zawiłych problemów programowania, do uzyskiwania 'nieśmiertelności' w grach. Popularność komputera spowodowała, że ukazywały się w dużej ilości przeróżne periodyki tylko jemu poświęcone (niektóre z nich były wydawane na kasetach w formie programów). Najbardziej aktywny był rynek wydawniczy w Wielkiej Brytanii - ojczyźnie ZX Spectrum.

anglojezyczna książka opisująca Spectrum Basic
po ilości wydanych w Polce książek książek na temat ZX Spectrum można wywnioskować jak bardzo ten komputer był u nas popularny (szczególnie uznaną pozycją był 'Przewodnik po ZX Spectrum')
podobnie jeśli chodzi o czasopisma - artykuły dotyczące ZX Spectrum regulkarnie pojawiały sie w takich kultowych gazetach jak Bajtek, Komputer czy IKS

7. Chciałbym wiedzieć więcej...

Pomimo upływu czasu istnieje wielu fanów tego wspaniałego komputera. W internecie dostepne są emulatory na wiele różnych platform, mnóstwo dokumentacji jak i pełna baza oprogramowania. Dla chcących wiedzieć więcej, proponuje odwiedzenie na początek następujących miejsc:
World of Spectrum

8. Kolekcja

Oto specyfika egzemplarzy znajdujących się w mojej kolekcji:

Model Opis Nr seryjny Produkcja Stan
  ZX Spectrum 48k       GB komputer działający kable, zasilacz, osprzęt dodatkowy instrukcja użytkownika oryginalne pudełko


UIBS © 2008, 2010 - all rights reserved.
uibs.com.pl