Stare komputery > Sinclair > Peryferia: ZX Interface 1


ZX Interface 1

1. Opis

Pierwszy z modułów rozszerzających przeznaczonych dla komputera ZX Spectrum. Umożliwiał obsługe do 8 napędów pamięci zewnętrznej ZX Microdrive, dodawał port zgodny ze standardem RS232, zapewniał obsługe sieci komputerowej złożonej z wielu komputerów (od 2 do 64) - do wyprowadzonej z jego tyłu przedłużenia szyny systemowej można było dalej podpiąć ZX Interface 2 badź drukarkę ZX Printer.

Montaż interface'u do komputera ZX Spectrum był właściwie na stałe - po wpięciu modułu do szyny rozszerzeń, był on przykręcany do komputera i stanowił jego nowe tylnie nóżki (komputer z modułem miał pochyloną do przodu klawiaturę). Nie było zalecane zbyt częste demontowanie go z uwagi na wycieranie się styków szyny rozszerzeń w komputerze.

2. Galeria

Zapraszam do zapoznania się z kilkoma zdjęciami opisywanego modelu - zdjęcia przedstawiają egzemplarz znajdujący się w mojej kolekcji :) Po kliknięciu w miniaturkę możemy obejrzeć obrazek w większym formacie.

pudełko z ZX Interface'm 1 - wielkością prawie dorównuje opakowaniu komputera ZX Spectrum
wewnątrz, poza samym interfacem, znajdziemy - instrukcję obsługi, kabel sieci komputerowej oraz taśmę do podłączenia napędu ZX Microdrive
a oto sam moduł rozszerzający - po instalacji tworzył całość z komputerem
zestaw gniazd z tyłu - szyna rozszerzająca, 2x gniazda sieciowe, port RS232 oraz z boku port do napędu microdrive'ów
budowa wewnętrzna - moduł posiadał własną pamięć ROM w której zaware były programy obsługi dodatkowych komend języka BASIC

3. Kolekcja

Oto specyfika egzemplarzy znajdujących się w mojej kolekcji:

Model Opis Nr seryjny Produkcja Stan
  ZX Interface 1         ? kable, zasilacz, osprzęt dodatkowy instrukcja użytkownika oryginalne pudełko


UIBS © 2008, 2010 - all rights reserved.
uibs.com.pl