Stare komputery > Sinclair > Peryferia: ZX Microdrive


ZX Microdrive

1. Opis

Napęd microdrive był pomysłem firmy Sinclair na pamięć zwenątrzną która łączyła by szybkość i wygodę korzystania z dyskietki z niską ceną kasety magnetofonowej. W tym celu opracowano własne rozwiązanie przechowywania danych na specjalnych kasetach microdrive posiadających wewnątrz zamknięta pętle magnetyczną.

Do odczytu i zapisu tych kaset stosowano napęd ZX Microdrive - który można było (poprzez ZX Interface 1) podłączyć do komputera ZX Spectrum - mógł on obsługiwać jednocześnie do 8 napędów. Poza odmianami tego komputera, napęd i kasety te nie zyskały popularności - a późniejszy spadek cen stacji dyskietek ostatecznie zakończył karierę tych nośników. Ostatnim z komputerów w którym je stosowano był Sinclair QL posiadający dwa wbudowane napędy.

Podstawowymi wadami microdive'ów były mała pojemność oraz niska szybkość przesyłu danych.

2. Galeria

Zapraszam do zapoznania się z kilkoma zdjęciami opisywanego modelu - zdjęcia przedstawiają egzemplarz znajdujący się w mojej kolekcji :) Po kliknięciu w miniaturkę możemy obejrzeć obrazek w większym formacie.

zawartość pudełka to: napęd microdrive, taśma połączeniowa do ZX Interface 1 oraz instrukcja obsługi
zbliżenie samego napędu - gdy spojrzy się do otworu na kasety microdrive, widać z tyłu głowicę do złudzenia przypominającą tą stosowaną w magnetofonie

3. Kolekcja

Oto specyfika egzemplarzy znajdujących się w mojej kolekcji:

Model Opis Nr seryjny Produkcja Stan
  ZX Microdrive         ? kable, zasilacz, osprzęt dodatkowy instrukcja użytkownika  


UIBS © 2008, 2010 - all rights reserved.
uibs.com.pl