Stare komputery > Sinclair > ZX Spectrum 128


Sinclair ZX Spectrum 128

1. Historia

Sinclair Spectrum 128 (o kodowej nazwie Derby) był bezpośrednim następcą ZX Spectrum+. Był to ostatni model wyprodukowany przed zakupem przez firmę Amstrad praw do posługiwania się nazwą Sinclair. Model 128 jest pierwszą realną ewolucją starego ZX Spectrum. Posiadał mnóstwo nowych elementów: 128kb RAM (dwa 64kb banki), nowy układ muzyczny (Yamaha AY-3-8912), RS232/Midi oraz wyjście video RGB.

Spectrum 128 miał wbudowane dwie wersje języka BASIC: BASIC 48 był zaimplementowany w celu zachowania zgodności z poprzednimi modelami i nie potrafił korzystać z nowych elementów komputera. Basic 128 posiadał edytor pełnoekranowy a komendy wpisywało się litera po literze a nie używając kombinacji klawiszy. Posiadał on nowe słowa kluczowe do wykorzystania rozszerzonej pamieci jako RAM-dysku, do wykorzystania układu muzycznego i portu MIDI.

Po uruchomieniu komputera użytkownik miał do wyboru ze specjalnego menu uruchomienie: Tape loadera, kalkulatora, Tape testera bądź języka BASIC w wersjach 48 i 128.

Z powodu dużej ilości leżących w magazynach w Wielkiej Brytanii, niesprzedanych komputerów Spectrum+, Spectrum 128 najpierw ukazało się w Hiszpanii gdzie stało się bardzo popularne. Był tam sprzedawany wraz z dodatkową klawiaturą numeryczną.

2. Opis techniczny

  Nazwa   ZX Spectrum 128
  Producent   Sinclair (Wielka Brytania)
  Rok produkcji   1985

  CPU   Z80A (3.5 MHz) [Zilog]
  Układy dodatkowe   ULA, Yamaha AY-3-8912 (muzyka)
  RAM   128 kB
  ROM   32 kB (BASIC i OS)
  Porty we/wy   szyna rozszerzająca, Mic, Ear, RF OUT, RS232, RGB
  Wbudowane media   -
  Zasilanie   zewnętrzny zasilacz (9V DC, 1.85 A)
  Wymiary/waga   32 x 15 x 4,5 cm

  System operacyjny   -
  Jezyk programowania   Sinclair BASIC 48 / BASIC 128
  Tryb tekstowy   32 x 24
  Tryb graficzny   256 x 192 (8 kolorów)
  Dźwięki   3 kanały / 7 oktaw

  Cena   125 GBP

3. Galeria

Zapraszam do zapoznania się z kilkoma zdjęciami opisywanego modelu - zdjęcia przedstawiają egzemplarz znajdujący się w mojej kolekcji :) Po kliknięciu w miniaturkę możemy obejrzeć obrazek w większym formacie.

pudeło z komputerem Sinclair ZX Spectrum 128 w odróżnieniu od czarnego opakowania poprzednich modeli jest czerwone
zbliżenie na jednostkę centralną. Po prawej stronie znajduje się solidny (i ciężki) radiator - pamiętam kilka osób które oparzyły się od niego w trakcie pracy tego komputera...

4. Peryferia

Prawie wszystkie peryferia przeznaczone dla poprzednich modeli ZX Spectrum mogły współpracować z ZX Spectrum 128. Jedynym chyba urządzeniem stworzonym specjalnie dla tego modelu była osobna klawiatura numeryczna - była ona sprzedawana w komplecie razem z komputerem na rynku Hiszpańskim.

5. Oprogramowanie

Ogromna baza oprogramowania (ponad 12000 tytyłów), jest dostępna dla komputerów zgodnych z ZX Spectrum. Programy napisane specjalnie do pracy w trybie 128 były bardzo nieliczne.

6. Literatura

Wszystkie informacje zawarte w ksążkach poświęconych modelowi ZX Spectrum były aktualne także dla modelu ZX Spectrum 128.

7. Chciałbym wiedzieć więcej...

Pomimo upływu czasu istnieje wielu fanów tego wspaniałego komputera. W internecie dostepne są emulatory na wiele różnych platform, mnóstwo dokumentacji jak i pełna baza oprogramowania. Dla chcących wiedzieć więcej, proponuje odwiedzenie na początek następujących miejsc:
World of Spectrum

8. Kolekcja

Oto specyfika egzemplarzy znajdujących się w mojej kolekcji:

Model Opis Nr seryjny Produkcja Stan
  ZX Spectrum 128         komputer działający kable, zasilacz, osprzęt dodatkowy instrukcja użytkownika oryginalne pudełko


UIBS © 2008, 2010 - all rights reserved.
uibs.com.pl