Stare komputery > Amstrad > Amstrad CPC 464



modele...


modele...


modele...


(1984)   CPC 464
(1985)   CPC 664
(1985)   CPC 6128
(1986)   PC 1640


modele...


modele...


Amstrad CPC 464

1. Historia

Amstrad CPC 464 (Color Personal Computer) był jednym z najbardziej popularnych komputerów w Europie. Sprzedano ponad 2 miliony sztuk. Pomijając jego przeciętną charakterystykę (był porównywalny z Sinclair ZX Spectrum a w wielu aspektach ustępował takim maszynom jak np Commodore 64 lub Atari XL) lub udziwnienia (jak pamięć video i dziwny format dyskietek), to był bardzo popularny dzięki swojej niskiej cenie i interesującej idei: wszystkie peryferia były sprzedawane razem : jednostka centralna, magnetofon oraz monitor (zielony lub kolorowy).

Powstało wiele programów i urządzeń zewnętrznych przeznaczonych dla tego komputera. Pracował on w systemie AmsDos (Amstrad's Operating System). CPC 464 mógł także używać systemu CP/M 2.2 lub 3.0 gdy był wyposażony w zewnętrzną stację dyskietek (3" Hitachi, 180 kB / stronę). Wiele z programów dla systemu CP/M zostało zaadaptowanych dla Amstrada CPC.

Dla użytkownika dostępne było ok 42 kB pamięci RAM, pamięć graficzna i ROM były mapowane na te same adresy a dedykowany układ scalony automatycznie przełączał banki w razie potrzeby.

Jako ciekawostkę trzeba zauważyć że prototyp Amstrada CPC (nazywany "Arnold") był oparty na mikroprocesorze 6502 i dopiero później zmieniono go na Z80. Parę miesięcy później, seria CPC została uzupełniona o komputer z wbudowaną stacją dyskietek: Amstrad CPC 664.

2. Opis techniczny

NazwaAmstrad CPC 464
ProducentAmstrad (Wielka brytania) / Schnider (Niemcy)
Rok produkcji1984

CPUZ80 (4 MHz)
RAM64 kB
VRAM16 kB
ROM32 kB
Porty we/wydrukarka, szyna, 1x joystick, monitor,
stacja dyskietek, słuchawki
Wbudowane mediamagnetofon
Zasilanie5V DC (z monitora)
Wymiary/waga?

System operacyjnyAMSDOS lub CP/M
Tryb tekstowy20 x 25 / 40 x 25 / 80 x 25
Tryb graficzny160 x 200, 640 x 200 (27 kolorów)
Dzwięki3 kanały / 8 oktaw + generator szumu

Cena455 EUR (z zielonym monitorem)

3. Galeria

Zapraszam do zapoznania się z kilkoma zdjęciami opisywanego modelu - zdjęcia przedstawiają egzemplarz znajdujący się w mojej kolekcji :) Po kliknięciu w miniaturkę możemy obejrzeć obrazek w większym formacie.

jednostka centralna CPC-464, wbudowany magnetofon był dobrym i wygodnym rozwiązaniem
a oto zestaw jednostki centralnej z monitorem który jednocześnie stanowił jej zasilacz - proszę zwrócić uwagę na kable, poza zasilającym z monitora te dwa kabelki które widać to było wszystko. W prorównaniu z innymi mikrokomputerami tamtych czasów było to po prostu niesamowite.
w taki sposób, po włączeniu, system zgłaszał swoją gotowość do pracy

4. Peryferia

Poniżej umieszczono wykaz peryferiów współpracujących z serią CPC:

Pamięć zewnętrzna
FD 1 stacja dyskietek
Monitory
GT 65 monitor zielony
CTM 644 monitor kolorowy
Drukarki / Plottery
DMP 1 drukarka
Pozostałe
MP 1 modulator TV / zasilacz
LP 1 pióro świetlne
JY 1 joystick

5. Oprogramowanie

Do modeli CPC był dostępny szeroki wybór oprogramowania.

przykłady programów (oczywiście wydanych na kasetach magnetofonowych). Niektóre z wydań miały ciekawe dodatki np. widoczny na zdjęciu 'Lord of The Rings' zaopatrzony był w pierwszy tom książki 'Władca pierścieni' - powodowało to że pudełko miało ok 12 cm grubości :)

6. Literatura

Istniało dużo literatury dotyczącej tego modelu.


7. Emulatory

Powstały przeróżne emulatory Amstrada CPC przeznaczone dla wielu, obecnie będących w użyciu systemów - osobiście polecam poniższy emulator:
WinAPE: Windows Amstrad Plus Emulator

8. Chciałbym wiedzieć więcej...

Pomimo upływu czasu istnieje wielu fanów tego wspaniałego komputera. W internecie dostepne są emulatory na wiele różnych platform, mnóstwo dokumentacji jak i pełna baza oprogramowania. Dla chcących wiedzieć więcej, proponuje odwiedzenie na początek następujących miejsc:
Amstrad CPC Mania
CPC Zone: The Amstrad CPC Resource
Amstrad CPC Wiki


UIBS © 2008, 2009 - all rights reserved.
uibs.com.pl