Stare komputery > Applemodele...


modele...


modele...


modele...


(1991)   Macintosh Quadra
(1992)   Macintosh IIvi
(1994)   Power Macintosh


modele...

Apple Computer Inc.

Apple Computer Inc. zostało założone 1 kwietnia 1976 roku przez Steve'a Jobsa, Steve'a Wozniaka i Ronalda Wayne'a w Cupertino w Kalifornii. Pierwszym produktem firmy był Apple I – komputer do samodzielnego złożenia. Sukcesem okazał się rok później Apple II, nie powtórzonym przez dalsze odsłony ani debiutującą w styczniu 1983 serię Lisa – jeden z pierwszych na świecie komputerów osobistych z GUI oraz myszą, który trafił na rynek. Nowe komputery mimo swojego zaawansowania technologicznego nie zdobyły wielu nabywców z uwagi na wysoką cenę.

W 1984 debiutuje Macintosh – pierwszy masowo sprzedawany komputer z interfejsem graficznym i mimo niedociągnięć technologicznych, odnosi komercyjny sukces. W 1991 Apple wypuszcza pierwszą generację PowerBooków, a w 1993 Newtona – pierwowzór późniejszych palmtopów.

Od 2001 komputery Apple sprzedawane są z systemem operacyjnym Mac OS X opartym na obiektowo zorientowanym systemie operacyjnym NeXTStep bazującym na mikrojądrze Mach i BSD. Również w 2001 roku debiutuje odtwarzacz iPod.

W 2006 roku Apple ze względu na brak pewności co do dostarczenia przez IBM wydajnych i zarazem energooszczędnych procesorów, potrzebnych zwłaszcza do laptopów, zaczął stopniowo przechodzić na znane z komputerów PC procesory firmy Intel. Zaprezentowano m.in. przygotowany wcześniej system operacyjny OS X przeznaczony dla architektury x86.UIBS © 2008, 2011 - all rights reserved.
uibs.com.pl