Stare komputery >Texas Instruments



modele...


modele...


modele...


modele...


modele...


(1979)   TI 99/4
(1981)   TI 99/4A

peryferia...
oprogramowanie...

Texas Instruments

Texas Instruments - znana też jako TI - amerykańska firma z siedzibą w Dallas w Teksasie, czołowy producent półprzewodników. Obecnie producent m.in. cyfrowych procesorów sygnałowych (DSP), przetworników cyfrowo-analogowych i analogowo-cyfrowych, czujników i kalkulatorów naukowych. Spółka publiczna notowana od 1 października 1953 na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE).

TI została założona w 1930 jako serwis geofizyczny zajmujący się poszukiwaniem złóż ropy naftowej za pomocą techniki fal dźwiękowych. W 1938 wydzielona została firma Geophysical Services, Inc., a firma nadrzędna przyjęła nazwę Coronado Corporation, po czym zakończyła działanie w 1945.

6 grudnia 1941 GSI została wykupiona przez kilku jej pracowników i jednego z jej założycieli - następnego dnia Stany Zjednoczone zostały zaatakowane przez Japonię i firma zdecydowała się podjąć produkcję wyposażenia do walki z wrogimi okrętami podwodnymi.

W 1951 GSI zmieniła nazwę na Texas Instruments i rozpoczęła produkcję tranzystorów na bazie umowy licencyjnej z Western Electric. W 1954 TI rozpoczęła pionierską produkcję pierwszych komercyjnych tranzystorów z krzemu i w tym samym roku wprowadziła na rynek pierwsze kieszonkowe radio tranzystorowe.

W 1958 jej pracownik Jack Kilby zademonstrował pierwszy, wykonany z germanu układ scalony, który zawierał kilka tranzystorów na pojedynczym chipie. Trzy lata później TI pokazała pracujący komputer używający układów scalonych - kompletny komputer na chipie został wyprodukowany w 1971.

We wczesnych latach 80. TI wyprodukowała dużą liczbę tanich komputerów domowych 99/4A, potem rozpoczęła produkcję maszyn stacjonarnych PC, która jednak została wkrótce przerwana. Przez szereg lat sprzedawała własną linię komputerów typu notebook. Wycofała się z tej działalności w 1997 sprzedając dział produkcyjny Acer Group.

W późnych latach 90. popularność w Stanach Zjednoczonych zyskały programowalne kalkulatory graficzne, począwszy od serii TI-8x z pierwszym modelem TI-81. Kalkulatory dzieliły się na wyposażone w procesory Zilog Z80 (używanych w Gameboy'ach) oraz Motorola 68000 (procesory stosowane w komputerach Amiga i szesnastobitowych komputerach Atari).



UIBS © 2008, 2011 - all rights reserved.
uibs.com.pl