Dyskietka 5.25" pojawiła się już w 1976 roku jako następca dyskietek 8". Była ona, popularnym w 8-bitowych komputerach osobistych, magnetyczny nośnikiem danych (wygodniejszym w użyciu niż kaseta magnetofonowa).
Nośnikiem informacji był dysk pokryty materiałem magnetycznym zamknięty w ochronnej kopercie. W urządzeniu do odczytu i zapisu informcji, czyli stacji dyskietek, na obracającym się dysku głowica stacji zapisywała dane - zorganizowane w postaci ścieżek i sektorów. Dyskietki te produkowano jako jednostronne (SS) i dwustrone (DS) oraz o pojedyńczej (SD) i podwójnej (DD) gęstości zapisu. W zalezności od budowy stacji i materiału magnetycznego pokrywającego dysk, pojemność dyskietki 5.25" wynosiła od ok 30 kB do 1.7 MB.
W czasach pierwszych komputerów 16-bitowych jak Amiga i Atari ST została ona wyparta przez dyskietki 3.5" które były poręczniejsze i lepiej zabezpieczone przed przypadkowym uszkodzeniem.
Ciekawy jest fakt, że dyskietki jednostronne też posiadały naniesioną warstwę magnetyczną na drugiej stronie dysku - wystarczyło więc wyciąć z boku otwór umożliwiający zapis (najczęściej po prostu żyletką, lub też specjalnym dziurkaczem) aby okazało się że w 90% przypadków druga strona nadaje się do użytku...
2. Galeria
Zapraszam do zapoznania się z kilkoma zdjęciami opisywanego nośnika - zdjęcia przedstawiają egzemplarze znajdujące się w mojej kolekcji :) Po kliknięciu w miniaturkę możemy obejrzeć obrazek w większym formacie.
oto gustowny zestaw dwu pustych dyskietek 5.25" firmy 3M... W komplecie widzimy nalepki do opisania dyskietki oraz małe nalepki do zabezpieczania dyskietki przed zapisem.
producentów dyskietek było mnóstwo, oto kilka przykładów standartowych pudełek zawierających po 10 sztuk (na uwagę zasługuje pudełko w prawym dolnym rogu - to dyskietki polskiej produkcji 'Stilon Gorzów')
powstawały także dyskietki do zastosowań specjalnych - na zdjęciu dyskietka czyszcząca, służąca do usuwania zabrudzeń z głowicy stacji dyskietek