Stare komputery > Atari > Atari 260ST


Atari 260ST

1. Historia

Komputer Atari 260ST był jednym z pierwszych modeli serii ST (ST znaczyło Szesnaście/Trzydzieści-dwa :16-bitowa szyna danych i 32-bitowa szyna adresowa). Atari 130ST (wersja z 128 kB RAM) została zaprezentowana w roku 1985 na Winter Las Vegas Consumer Electronics Show. Było to dla wszystkich wielkim zaskoczeniem - prezentacja nowego modelu już po sześciu miesiącach po zakupie firmy przez Jack'a Tramiela.

Seria ST miała być oparta o produkt firmy Amiga Corp. w której Atari zamówiło projekt 16-bitowego komputera, ale pojawiły się kłopoty z prawami autorskimi które spowodowały zerwanie kontraktu i wydanie komputera Amiga przez firmę Commodore. Atari ST został więc stworzony 'na szybko' z wykorzystaniem dostępnych na rynku elementów elektronicznych - bez opracowywania specjalizowanych układów.

Jego przeznaczeniem miała być funkcja "Zabójcy Macintosha", i w żartach był nazywany "Jackintoshem". Oferował mnóstwo funkcji niespotykanych dotąd w komputerach domowych: 16-bitowy mikroprocesor, bogactwo złączy (np MIDI), grafikę wysokiej rozdzielczości, dużo kolorów, system okienkowy. Był dużo potężniejszy i bardziej rozszerzalny niż Macintosh i nie miał wielu konkurentów (Commodore 128, PC AT, stare maszyny CP/M). To wyjaśnia dlaczego na świecie zostało sprzedanych ponad 6 milionów Atari ST.

Atari 130ST był prototypem i poza prasowymi demonstracjami nie został wprowadzony do produkcji z powodu zbyt małej pamięci: nie mieścił sie w niej w całości system operacyjny. Pierwszym produkowanym modelem z serii ST było więc właśnie Atari 260ST a nastepnie Atari 520ST. Niezgodnie z nazwą, Atari 260ST było wyposażone w 512 kB pamięci RAM, ponieważ sam system operacyjny zajmował 192 kB i wersja wyposażona w 256 kB miała by mniej niż 64 kB wolnej pamięci.

Systemem operacyjnym dla serii ST był TOS (Tramiel Operating System, poźniej nazwany po prostu "The Operating System"), który tak naprawdę nie był niczym innym niż starym CP/M 68K. Ułatwiało to przenoszenie oprogramowania z PC na ST, na wysokim poziomie wywołań TOS (zwanym GEMDOS) system był kompatybilny z wywołaniami DOS z PC (przerwanie 21h).

Cała rodzina ST używała nakładki GEM (Graphic Environment Manager), okienkowego systemu wzorowanego na systemie Macintosha, choć nie była aż tak przyjazna w użyciu.

System operacyjny 260ST (TOS & GEM) był dostarczany z wczesnymi modelami na dyskietkach, a później był zawarty w 6 x 32 kB pamięci ROM (kiedy zakończono pracę nad systemem).

2. Opis techniczny

Poniższa tabela przedstawia szczegółowe dane techniczne opisywanego urządzenia:

  Nazwa   260ST
  Producent   Atari (USA)
  Rok produkcji   1985

  CPU   68000 (8 MHz) [Motorola]
  Układy dodatkowe   MFP 68901 (przerwania), Yamaha YM 2149 (dźwięk), SHIFTER (grafika),
  GLUE (mmu)
  RAM   512 kB
  ROM   32 - 192 kB
  Porty we/wy   RGB, Midi (in/out), Centronics, RS232c, dysk twardy,
  stacja dyskietek, joystick, myszka
  Wbudowane media   -
  Zasilanie   zewnętrzny zasilacz
  Wymiary/waga   470 x 240 x 60 mm / ?

  System operacyjny   TOS / GEM
  Jezyk programowania   -
  Tryb tekstowy   40 x 25, 80 x 25
  Tryb graficzny   320 x 200 (16) / 640 x 200 (4) / 640 x 400 (2)
  Dźwięki   3 kanały / 8 oktaw

  Cena   520 EUR

3. Galeria

Zapraszam do zapoznania się z kilkoma zdjęciami opisywanego modelu - zdjęcia przedstawiają egzemplarz znajdujący się w mojej kolekcji :) Po kliknięciu w miniaturkę możemy obejrzeć obrazek w większym formacie.

opakowanie komputera Atari 260ST - takie dość spartańsko ozdobione...
wewnątrz pudła: komputer, zasilacz, mysz oraz instrukcja obsługi
wzornictwo serii ST zostało przeniesione także na 8-bitowe Atari (seria XE)
widok z góry

4. Peryferia

Poniżej, prezentuję przykładowy zestaw urządzeń peryferyjnych firmy Atari przewidzianych do współpracy z serią komputerów ST - pełna lista urządzeń znajduje się w dziale peryferia....

Pamięć zewnętrzna
SF354 jednostronna stacja dyskietek (360 kB)
SF314 dwustronna stacja dyskietek (720 kB)
SH204 dysk twardy
SH205 dysk twardy
SH324 dysk twardy 20MB
Drukarki i plotery
SMM804 drukarka mozaikowa
SDM124 drukarka rozetkowa
Urządzenia komunikacyjne
SX212 modem
SLMC804 interface SCSI
Monitory
SC1224 monitor kolorowy
SC1435 monitor kolorowy
SM124 monitor monochromatyczny
Kontrolery
STM1 myszka

5. Oprogramowanie

Baza oprogramowania dla serii ST zawiera sporo interesujących tytułów. Znakomita większość wydawana była na dyskietkach 3.5". Dużo gier i programów użytkowych - z uwagi na wbudowany port MIDI istniało wiele specjalizowanch programów muzycznych. Drugim profesjonalnym zastosowaniem komputerów tej serii było DTP - takie tytuły jak np. Calamus do dziś są wzorem dla oprogramowania tego typu. Pełna lista programów Atari dostępna jest w dziale oprogramowanie....

oto wydany przez Atari jezyk Omikron-BASIC

6. Literatura

Z racji dużej popularności serii ST istniała bogata literatura opisujaca różne aspekty użytkowe tego komputera.

kilka przykładowych książek o serii ST
kultowe pisma poświęcone serii ST: ST-Log i ST Format

7. Emulatory

Powstały przeróżne emulatory komputerów serii ST przeznaczone dla wielu, obecnie będących w użyciu systemów - osobiście polecam poniższy emulator:
Steem Engine

8. Chciałbym wiedzieć więcej...

Pomimo upływu czasu istnieje wielu fanów tego wspaniałego komputera. W internecie dostepne są emulatory na wiele różnych platform, mnóstwo dokumentacji jak i pełna baza oprogramowania. Dla chcących wiedzieć więcej, proponuje odwiedzenie na początek następujących miejsc:
Atari World

9. Kolekcja

Oto specyfika egzemplarzy znajdujących się w mojej kolekcji:

Model Opis Nr seryjny Produkcja Stan
  Atari 260ST         ? kable, zasilacz, osprzęt dodatkowy instrukcja użytkownika oryginalne pudełko


UIBS © 2008, 2011 - all rights reserved.
uibs.com.pl