Stare komputery > Atari > Atari 65XE


Atari 65XE

1. Historia

Atari 65XE był pierwszym komputerem z serii XE - było to dobrze znane i cieszące się powodzeniem Atari 800XL w nowej, wzorniczo nawiązującej do serii ST, obudowie. Jedyną ważniejszą innowacją wewnętrzną była wymiana interpretera Atari BASIC wersji B na pozbawioną błędów wersję C. Został on zaprezentowany w 1985 roku razem z Atari 130ST na Winter Las Vegas Consumer Electronic Show. Niebawem pojawiła się jego wersja z rozszerzoną pamięcią - Atari 130XE. W europue wschodniej był on sprzedawany pod nazwą Atari 800XE.

Model ten był dość krótko produkowany, gdyż firma Atari zajęła się promowaniem i rozbudową swoich 16-bitowych produktów z serii ST.

2. Opis techniczny

Poniższa tabela przedstawia szczegółowe dane techniczne opisywanego urządzenia:

  Nazwa   65XE
  Producent   Atari (USA)
  Rok produkcji   1985

  CPU   6502C (1.77 MHz) [MOS Technology]
  Układy dodatkowe   GTIA (grafika), POKEY (dźwięk, we/wy), ANTIC (grafika)
  RAM   64 kB
  ROM   24 kB
  Porty we/wy   RF TV, composite video, cartridge , port szeregowy (SIO), szyna
  równoległa, 2x joystick, szyna rozszerzeń
  Wbudowane media   -
  Zasilanie   zewnętrzny zasilacz (5V, 1A)
  Wymiary/waga   350 x 235 x 65 mm / 1.4 kg

  System operacyjny   ?
  Jezyk programowania   Atari BASIC
  Tryb tekstowy   40 x 25
  Tryb graficzny   320 x 192 (256 kolorów)
  Dźwięki   4 kanały / 3.5 oktaw

  Cena   ?

3. Galeria

Zapraszam do zapoznania się z kilkoma zdjęciami opisywanego modelu - zdjęcia przedstawiają egzemplarz znajdujący się w mojej kolekcji :) Po kliknięciu w miniaturkę możemy obejrzeć obrazek w większym formacie.

kartonowe opakowanie komputera
w opakowaniu znajdowała się: jednostka centralna, zasilacz, kabel RF, instrukcja oraz karta gwarancyjna
nie da się ukryć że nowe wzornictwo było dużo nowocześniejsze niz serii XL
widok z góry - cała seria XE odziedziczyła wygląd po serii ST
widok na tylnia stronę komputera: szereg złączy jak w Atari 800XL (jedynie gniazdo cartridge'a przeniesione z góry obudowy na tylnią ściankę)
a oto krótkie spojrzenie na płytę główną Atari 65XE
wewnętrzna budowa zasilacza - najprostrzego typu: transformator, prostownik diodowy i stabilizator napięcia

4. Peryferia

Wszystkie peryferia przeznaczone dla Atari 400/800 i dla serii XL są kompatybilne z tym modelem. Jednakże wraz z premierą serii XE ukazało się dużo urządzeń peryferyjnych wzorniczo dopasowanych do nowej serii (poniżej). Kompletna lista urządzeń produkcji firmy Atari znajduje się w dziale peryferia....
Pamięć zewnętrzna
XC11 magnetofon
XC12 magnetofon
XF551 stacja dyskietek
Urządzenia komunikacyjne
XM301 modem
Pozostałe
XEP80 moduł rozrzerzający grafikę, interfejs centonics

Poza firmą Atari, wielu producentów oferowało swoje (często nawet lepsze) urządzenia peryferyjne dla komputerów serii XL i XE. Jedną z wiodących firm w tej branży był California Access:
Pamięć zewnętrzna
CA12 magnetofon
CA2001 stacja dyskietek 5.25"
Pozostałe
CA-Commander joystick

5. Oprogramowanie

Komputer Atari 65XE jest programowo zgodny z wszystkimi modelami 8-bitowych Atari. Dodatkowe informacje o oprogramowaniu znajdują się w opisach komputerów Atari 400 i Atari 800XL. W okresie świetności serii XE wydawane programy miały dostosowaną do niego szatę graficzną - pełna lista programów Atari dostępna jest w dziale oprogramowanie....

SX Express! (DX5089) - wydany na dyskietce 5.25" program emulatora terminala (do działania wymagał modemu SX212). W zestawie: dyskietka, instrukcja i kabel SIO.
kilka hitów wydanych na cartridge'ach: Archon (RX8092), Desert Falcon (RX8089), Ballblazer (RX8064) i genialne Rescue on Fractalus! (RX8063). Ten sam wzór opakowań stosowano tez później, w czasach Atari XE VGS.

6. Literatura

Seria 8-bitowych komputerów Atari, będąc niezwykle popularna, doczekała się dużej ilości książek i czasopism. Więcej o literaturze znajduje się w opisie komputera Atari 800XL.

7. Chciałbym wiedzieć więcej...

Pomimo upływu czasu istnieje wielu fanów tego wspaniałego komputera. W internecie dostepne są emulatory na wiele różnych platform, mnóstwo dokumentacji jak i pełna baza oprogramowania. Dla chcących wiedzieć więcej, proponuje odwiedzenie na początek następujących miejsc:
Atarimania
atari.fandal.cz

8. Kolekcja

Oto specyfika egzemplarzy znajdujących się w mojej kolekcji:

Model Opis Nr seryjny Produkcja Stan
  Atari 65XE   Wersja PAL      komputer działający (19.09.2010) kable, zasilacz, osprzęt dodatkowy instrukcja użytkownika oryginalne pudełko


UIBS © 2008, 2011 - all rights reserved.
uibs.com.pl