Stare komputery > Sinclair > ZX80


Sinclair ZX80

1. Historia

Sinclair ZX80 pojawił się w roku 1980 i był pierwszym komputerem osobistym dostępnym w Wielkiej Brytanii w cenie poniżej 100 GBP. Był dostępny w zestawie do samodzielnego złożenia i w droższej wersji - już poskładany. ZX80 stał się bardzo popularny i już w krotkim czasie tworzyły się listy oczekujących nań klientów.

Urządzenie to zaprojektował Jim Westwood - oparty był o mikroprocesor Z80 taktowany zegarem 3.25 MHz i wyposażony w 1 kB pamięci RAM oraz 4 kB pamięci stalej (zawierającej Sinclair BASIC, edytor i system operacyjny). Komendy języka BASIC nie były wpisywane tylko wybierane za pomocą kombinacji przycisków - podobnie jak funkcje w naukowym kalkulatorze.

Odbiornik TV podłączało się przez wejście RF - generator obrazu użyty w ZX80 miał minimalną część sprzętową i do dzialania wykorzysywał sztuczki programowe. W rezultacie ZX80 potrafił generować obraz tylko gdy nic nie robił - np czekał na naciśnięcie klawisza. Uruchomienie programu powodowało że ekran gasł, aż do jego zakończenia. Ten problem częściowo rozwiązano w modelu ZX81.

Dostępny był upgrade (w cenie 20% realnego ZX81) do ZX81 składający się z 8 kB ROMu, cieńką nakładką na klawiaturę i instrukcją z ZX81.

Komputer posiadal obudowę z bialego, cieńkiego plastiku. Była ona wyjątkowo łamliwa i krucha, a jeśli ktoś bardzo uważał i zachował ją w całości to w nagrodę, po jakimś czasie, plastik dostawał żółtych plam... :)

Sprzedaż ZX80 osiągnęła ok 50,000 szt. — z powodu bardzo nietrwałej konstrukcji i częstym awariom z powodu przegrzania, sprawne komputery są dziś bardzo rzadkie i posiadają dużą wartość kolekcjonerską.

2. Opis techniczny

  Nazwa   ZX80
  Producent   Sinclair (Wielka Brytania)
  Rok produkcji   1980

  CPU   Z80A (3.5 MHz) [Zilog]
  Układy dodatkowe   -
  RAM   1 kB (901 bajtów dostępnych, rozrzerzalna do 64 kB)
  ROM   8 kB
  Porty we/wy   szyna Z80, magnetofon, TV
  Wbudowane media   -
  Zasilanie   zewnętrzny zasilacz (9V DC, 600 mA)
  Wymiary/waga   167 x 175 x 40 mm / 350g

  System operacyjny   -
  Jezyk programowania   Sinclair BASIC
  Tryb tekstowy   32 x 24 (2 linie zarezerwowane na wiadomości systemowe i komendy)
  Tryb graficzny   64 x 44 (2 kolory)
  Dźwięki   brak

  Cena   99.95 GBP (1980, UK)

3. Galeria

Zapraszam do zapoznania się z kilkoma zdjęciami opisywanego modelu - zdjęcia przedstawiają egzemplarz znajdujący się w mojej kolekcji :) Po kliknięciu w miniaturkę możemy obejrzeć obrazek w większym formacie.

komputer Sinclair ZX80 - w górnym wybrzuszeniu mieści się modulator sygnału TV
spód komputera z widoczną tabliczką znamionową

4. Peryferia

Kompletna lista urządzeń produkcji firmy Sinclair znajduje się w dziale peryferia..., a poniżej kilka przykładów urządzeń działających z ZX80:

Drukarki i plotery
ZX Printer drukarka
Pozostałe
ZX 16K RAM rozszerzenie pamięci RAM o 16 kB

5. Oprogramowanie


6. Literatura


7. Chciałbym wiedzieć więcej...

Pomimo upływu czasu istnieje wielu fanów tego wspaniałego komputera. W internecie dostepne są emulatory na wiele różnych platform, mnóstwo dokumentacji jak i pełna baza oprogramowania. Dla chcących wiedzieć więcej, proponuje odwiedzenie na początek następujących miejsc:
ZX81 Download Page
ZX81 Home Page

8. Kolekcja

Oto specyfika egzemplarzy znajdujących się w mojej kolekcji:

Model Opis Nr seryjny Produkcja Stan
  Sinclair ZX80       GB komputer działający      


UIBS © 2008, 2010 - all rights reserved.
uibs.com.pl