Stare komputery > Commodore > Commodore Plus/4


Commodore Plus/4

1. Historia

W roku 1984 został przedstawiony przez firmę Commodore nowy model komputera o nazwie Plus/4. Był to przedstawiciel rodziny równoległej do rodziny komputera Commodore 64, która poczatkowo składała się z modeli nazwanych Commodore 232/264/364. To właśnie C264 (jako jedyny z tej rodziny) wszedł do produkcji pod nazwą Plus/4.

W pamięci ROM tego modelu zawarto zestaw oprogamowania nazwany 3-plus-1, składały się na niego następujące programy: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program rysujący wykresy oraz baza danych. Niestety - pomimo dobego pomysłu, jakośc tych programów pozostawiała dużo do życzenia. Dodatkowo, większość z nich wymagała do działania stacji dyskietek.

Commodore Plus/4 mógł używać niektórych urzadzeń zewnętrznych dla komputerów C-64 i VIC-20: jak np. słynna drukarka Commodore MPS-801 i stacja dyskietek Commodore 1541. Zmieniono natomiast gniazda połączeniowe dla magnetofonu i joystick'a. Komputer ten był niekompatybilny software'owo z Commodore 64 - można było na nim uruchamiać programy pochodzące z modeli Commodore 16 i Commodore 116.

W porównianiu do Commodore 64, model Plus/4 posiadał rozszerzoną wersję języka BASIC (wersja 3.5) z komendami graficznymi i muzycznymi oraz wbudowany edytor kodu maszynowego. Dzięki zmianie adresowania pamięci, użytkownik w Basic-u miał do dyspozycji 60 kB wolnej pamięci RAM co było dużym skokiem naprzód od C-64. Niestety, komputer ten był pozbawiony układu dzwiękowego SID i sprzętowej obsługi sprite'ów.

Commodore Plus/4, pomimo że ciekawy, był błędem w polityce marketingowej firmy i nie odniósł sukcesu.

2. Opis techniczny

Poniższa tabela przedstawia szczegółowe dane techniczne opisywanego urządzenia:

  Nazwa   Plus/4
  Producent   Commodore (USA)
  Rok produkcji   1984

  CPU   7501A (1.76 MHz) [MOS Technology]
  Układy dodatkowe   TED 7360 (grafika i dźwięk)
  RAM   64 kB
  ROM   64 kB
  Porty we/wy   2x joystick, cartridge, video, RF TV, magnetofon, port szeregowy
  Wbudowane media   -
  Zasilanie   zewnętrzny zasilacz
  Wymiary/waga   423 x 239 x 67 mm / ?

  System operacyjny   -
  Jezyk programowania   Commodore BASIC 3.5
  Tryb tekstowy   40 x 25
  Tryb graficzny   320 x 200 (121 kolory)
  Dźwięki   2 kanały / 4 oktawy + biały szum

  Cena   249 GBP

3. Galeria

Zapraszam do zapoznania się z kilkoma zdjęciami opisywanego modelu - zdjęcia przedstawiają egzemplarz znajdujący się w mojej kolekcji :) Po kliknięciu w miniaturkę możemy obejrzeć obrazek w większym formacie.

kartonowe opakowanie komputera Commodore Plus/4
wewnątrz niego znajdziemy: komputer, zasilacz, kabel RF, instukcję obsługi, opis oprogramowania 3-plus-1
nowatorski design komputera, moim zdaniem bijacy na głowę poczciwego C-64
widok z góry - ciekawie zaprojektowane klawisze kursora
z tyłu jednostki centralnej gniazda: zasilanie, serial, magnetofon, user port, cartridge, 2x joystick i monitor
a to kryje się w środku obudowy

4. Peryferia

Jednym z błędów firmy Commodore była zmiana rodzaju złącz w komputerze Plus/4, nowi użytkownicy tego komputera byli zmuszeni do wymiany peryferii na inne - te pochodzące z Commodore VIC-20 i Commodore 64 takie jak magnetofon czy joystick nie były zgodne z nowym modelem. Niektóre z urządzeń (podpinane do gniazda Serial) pozostały kompatibilne jak np. stacja dyskietek czy drukarki. Lista modeli urządzeń dostosowanych do serii 16, 116 i Plus/4 jest opisana wraz z modelem Commodore 16.

5. Oprogramowanie

Komputer był programowo zgodny z modelami Commodore 16 i Commodore 116 - wszystkie programy z tych modeli można było na nim uruchomić. Także programy napisane dla Plus/4 działały na 16/116 o ile rozszerzyło się w nich pamięć do 64 kb. Kilka słów o dostępnych programach można znaleźć w opisie modelu Commodore 16.

6. Literatura

Kilka słów o dostępnej literaturze można znaleźć w opisie modelu Commodore 16.

7. Chciałbym wiedzieć więcej...

Pomimo upływu czasu istnieje wielu fanów tego wspaniałego komputera. W internecie dostepne są emulatory na wiele różnych platform, mnóstwo dokumentacji jak i pełna baza oprogramowania. Dla chcących wiedzieć więcej, proponuje odwiedzenie na początek następujących miejsc:
www.commodore16.com

8. Kolekcja

Oto specyfika egzemplarzy znajdujących się w mojej kolekcji:

Model Opis Nr seryjny Produkcja Stan
           ? kable, zasilacz, osprzęt dodatkowy instrukcja użytkownika oryginalne pudełko


UIBS © 2008, 2009 - all rights reserved.
uibs.com.pl